Почвите се състоят от пет съставки – минерали, органична материя, живи организми, вода и въздух. Почвените минерали се разделят на три класа по размер – глина, тиня и пясък. Текстурата на почвата се определя от процента на всяка от тези частици, присъстващи в почвата. Глината е много фина и се уплътнява плътно заедно, докато пясъкът е зърнест и рехаво комбиниран. А размерът на частиците на тиня е между този на глина и пясък. Минералният състав на почвата във Вашата градина драстично влияе върху нейния дренаж и хранителна способност.
Полезно ли е КАМЕННОТО БРАШНО от варовик за растенията? Определено е. Използването на КАМЕННОТО БРАШНО от варовик в градината е добре позната техника. В продължение на векове фермерите са превръщали варовик и други скали във варов прах, който са разпръсквали по почвата си. Може би не са знаели каква магия действа под почвата, но днес знаем, че варовикът прави няколко полезни неща. Когато се прилага правилно, КАМЕННОТО БРАШНО от варовик за растенията работи за повишаване на pH на киселинната почва. Използването на КАМЕННОТО БРАШНО в градината създава по-здравословна основа за растеж на растенията, защото сега те ще имат достъп до хранителните вещества и минералите, от които се нуждаят, за да процъфтяват. КАМЕННОТО БРАШНО от варовик прави няколко полезни неща за почвата. КАМЕННОТО БРАШНО за растения в овощна или зеленчукова градина е чудесен за: - Регулиране/коригиране на pH на почвата, за отглеждане на култури в кисели почви близо до човешки жилища. - Добавяне на калций и магнезий към почвата, два елемента, необходими за производството на зеленчуци и цветя. Липсата на тези минерали може да доведе до деформирани зеленчуци, лошо завръзване на плодове или окапване на плодове и зеленчуци. - Подпомагане на по-ефективното действие на хербицидите. - Подпомагане на полезните почвени бактерии и микроби, които подобряват здравето на почвата във вашата градина.
Learn MoreПесъчливата почва задържа слабо вода и има ниско съдържание на хранителни вещества. Въпреки че някои растения ще растат в песъчливи почви, повечето култури не го правят. Съставена от големи частици, които създават значителни празнини между тях. Тези празнини карат водата да се оттича бързо, което пречи на корените да абсорбират влагата, от която се нуждаят, за да растат. Растенията в песъчлива почва често страдат от дехидратация, особено в горещи или сухи условия. Бързото оттичане отмива важни минерали и органични вещества, от които растенията разчитат за растеж. Това води до недостиг на хранителни вещества, който може да забави развитието на растенията и да намали добивите. Липсата на органична материя в песъчливата почва означава, че тя не поддържа полезните микроорганизми, които допринасят за здравето на почвата и растежа на растенията. Въпреки че песъчливата почва не е най-подходящият тип почва за много растения, структурата ѝ може значително да се подобри с използване на КАМЕННО БРАШНО.
Чернозема е вид почва, която е смес от пясък, тиня и глина . Чернозема задържа хранителни вещества и има текстура, която задържа водата достатъчно дълго, за да могат корените на растенията да я достъпят, но същевременно се оттича добре. Това означава, че в крайна сметка водата се просмуква, така че растенията да не изгният. Чернозема е предпочитаната почва , защото е чудесна за отглеждане на култури, плодове, цветя, трева, дървета, храсти и други. Текстурата на почвата позволява на корените да се разпространяват бързо, да задържат влагата и да получават хранителни вещества. Чернозема осигурява на растенията средно текстурирана почва, позволявайки на въздуха да циркулира през корените на растенията; циркулацията на въздуха предпазва от болести, често срещани в лошо дренирани, уплътнени почви. Текстурата на чернозема също помага на корените да се разпространяват бързо, което позволява на растенията да получат всички необходими хранителни вещества. Чернозема може да се подобри с помощта на смесване на горен почвен слой с органична материя. След тестване на почвата за ниво на pH, хранителни вещества и органична материя е препоръчително да се добави КАМЕННО БРАШНО и органична материя, за да достигнете идеалната почва за Вашата зеленчукова градина.
Глинестата почва може да бъде предизвикателство за градинарите. Докато някои дървета и храсти растат добре в глинеста почва , повечето едногодишни, многогодишни растения и зеленчуци нямат достатъчно силни корени. Глинените частици са изключително плътни и устойчиви на движението на водата, което не е благоприятно за растежа на корените. В глинеста почва, например, луковиците на пролетните цветя просто изгниват през зимата. Възможно е обаче глинестата почва да се подобри чрез добавяне на органични вещества, като кора, дървени стърготини, торфен мъх, компостиращи материали или оборски тор и КАМЕННО БРАШНО. Отрицателните страни на глинестата почва включват: - Бавно оттичане - Лесно се уплътнява, което затруднява растежа на корените на растенията - Склонност към замръзване през зимата - Обикновено има алкално pH, което не е подходящо за засаждане на зеленчуци, които се нуждаят от pH между 6,5 и 7,0.